header graphic header graphic

UT Tyler Information For:

 

 


2


 

 

 

COLLEGE OF BUSINESS AND TECHNOLOGY (203 Candidates)

Master of Business Administration

ATHENS – James Franklin McCarney and Brian Lee Shelton.

FLINT – Heather Marie Newman.

GRAND PRAIRIE – Adeola Oluwatimileh Omotayo.

GRAND SALINE – Victor Hugo Hernandez.

GLADEWATER – Scott Andrew Moss.

HOLLY LAKE RANCH – Donna D. Siegel.

HOUSTON – Vladimir Collak and Cris Allan Twardowski.

KATY – Kathleen Dolapo Fayomi.

KILGORE – Alyssa Lauren Dorman and Salena Ann Jackson.

KINGWOOD – Adam Pierson McAlpine.

PALESTINE – Kimberly Ann Willmott.

TYLER – William Samuel Carrell, Aaron Daniel Cook, Kellie Dan Kelsay and Brandon Louis Mays.

WHITE OAK – Nikki LeAnn Evans.

WHITEHOUSE – William Gary Osburn.

 

Master of Science

CORSICANA – Hector Cesar Verdin, human resource development.

KERENS – Ana Laura Palafox, human resource development.

NEW BRAUNFELS – Lisa Ann Hadlock, human resource development.

TEAGUE – Russell Wade Hall, tech-industrial management.

TYLER – Desiree Y. Collins, Francis Charles Weskamp and Lashun Annette McGill, human resource development; and Jennifer Kim Gardner, tech-industrial management.

 

Bachelor of Applied Arts and Sciences

CANTON – Courtney Deanne Turner.

HENDERSON – Julie Ann Bryan.

MART – Timothy R. Domon.

TYLER – Amanda Gale Smith and Sabrina Warren.

 

Bachelor of Business Administration

ALLEN – Jay Harrison Price, management.

ARP – Brooke Marie Williams, management.

BEN WHEELER – Djuna Kennell Bourland, accounting.

BROWNSBORO – Austin Layne Holt, marketing.

BULLARD – Finley Anne Kelly, management.

CARTHAGE – Miguel Villarreal, accounting and finance.

CANTON – Martina Cristein McDowell, accounting.

CHANDLER – Andreia P. Williford, accounting.

CLARKSVILLE – Allison Shea Parenti, accounting.

CUNEY – Jeremy Der-Ron Marshall, accounting.

CYPRESS – Todd M. Burke, management.

DALLAS – Ryan Austin Goldblatt, management.

FLINT – Ana Angelina Blanco, Stephanie Lynn Youngman and Chambrell Tenece Harris, accounting; and Bradley J. Bullock, finance.

GILMER – Katie Jo Ebaugh, marketing; and Jeannette Hodge, Bracy Allen Sweat and Alicia Rose Sosa, accounting.

GLADEWATER – Emily Sue Zentz, accounting.

HALLSVILLE – Ashley Nicole Jennings, marketing.

HAWKINS – Jared Kennedy Mims, management.

HENDERSON – Nova Jo Fox, management; and De’Terrious Unta Fuller, marketing.

HIDEAWAY – Amiee Kathleen Walton, management.

HOUSTON – Nicholas Andrew Kreines, finance.

HURST – Blake Daniel Booher, management.

JACKSONVILLE – Ashley Lucille Watkins, accounting.

KARNACK – Chris Peter Anton, finance.

KATY – Ryan Stanley May, management.

KELLER – Blair Nicole Ethridge, marketing.

KEMP – Zachary Paul Costlow, marketing.

KILGORE – Natasha Nicole Cox, Tawny Alysia Ormes and Jessica Leigh Hampton, management.

LEAGUE CITY – Donald Farmer, management.

LEWISVILLE – Ashley Paige Moore, management.

LINDALE – Jayne Marie Krohn and Staci Alison McGahey, marketing.

LONGVIEW – Elease Biondo Haywood and Meagan Leigh Pyle, accounting; Markie Renee Buck and Adeel Iqbal, marketing; Jill R. Owen and Blanca Estela Rodriguez, management; and Devarious R. Craig, finance.

MABANK – Phyllis A. Wise, management.

MALAKOFF – Sharon Codie Bell, management; and Trent Lee Wilson, accounting.

MARSHALL – Jason Allen Riggins, finance.

MINEOLA – James A. May, management.

MURCHISON – Jessica Zadie Perry, finance.

PALESTINE – Joshua Glen Hinshaw, management; and Charles Gunner Long, finance.

PITTSBURG – Meagan Nicole Knight, management.

PLANO – Christa Leann Wilke, marketing.

RUSK – Krystin L. Campbell, marketing.

SEABROOK – Jeffrey Mangas Smith, management.

SEVEN POINTS – Sadie Lee Guiter, accounting.

SILSBEE – Heather Rose McCown, management.

SULPHUR SPRINGS – Hailey Lynn Watson, management.

TERRELL – Emily Brook House, accounting.

TOMBALL – Christopher James Jeter, finance.

TOOL – Mallory Heather Bowles, management.

TROUP – Michael Shane Barnett and Ashley Lee Halbert, management; and Katherine Annette Sahd, accounting.

TYLER – Carrie Ann Kathan, Hunter Masters Rath, Jason Patrick Ruark, Jessica Renae Sanders, Lindsay Olivia Sitton, Royce Lee Squiers and Amber Ruth Owen, finance; Jessica Faye Burks, Juan Antonio Ortiz, Joshua Matthew Smallwood, Stephanie Lee Ann Thompson, Terry L. Thompson, Ashley Michelle Williams, Hollie Michel Youngblood and Shaquita Lashae Leadon, accounting; Erica B. Almaguer, Amanda Rolisa Bell, Lindsay Paige Burnop, Christopher Michael Carr, Ryan Ewing Davis, Blanca Estela Espinoza, Carl Owen Griffin, Luther H. Henderson, Meredith Jane Jones, Brian Edward Mullenax, Andrew Kevin Munroe, Jordan Lee Reyna,  Kari Denise Robinson, Gavin Elliott Samples, Stephen Brent Smith, Saray Villanueva, Richelle Rose Ward and Hope Rachelle Anderson, marketing; and Angela Marie Apilado, Heather Nicole Blaylock, Trisha Ann Boney, Peggy Sue Brown, Tyler T. Burgett,  Rachel Michell Diaz, Sarah Elizabeth Dieter, Michala Smith Doty,  Jeffery Allan Duke, Jennifer Michelle Dunn, Aaron Matthew Hampton, John Micheal Harvey, Alexia Lafaye Heath, Cheryl A. Henson, Whitney Lynn Hopper, Jeffrey Clint Lanthrum, Lindsey Lauren Jaco, Patrick James New, Hillary Kay Noble, Jonathan D. Painter, Jason Gene Pitcock, Carletha DeAnn Runnels, David Alexander Self and Jonathan David Barrett, management.

VAN – Thomas Chase West, management.

WEATHERFORD – Jenny Diane Huddleston, accounting.

WINONA – Stephanie Renee Harden, finance.

WHITE OAK – Allison Elizabeth Day, finance.

WHITEHOUSE – Sheila Grace Howell, management; and Leslie A. Miller, accounting.

 

Bachelor of Science

ARP – Jamie Vernon Rivers, industrial technology.

ATHENS – Linda Pearl Helm, human resource development.

BIG SANDY – Jennie Elaine Klock, human resource development.

BROWNSBORO – Benjamin Keith Bayless and Dustin Keith Nichols, industrial technology.

COPPELL – Paul Daniel, industrial technology.

DALLAS – John Paul Pouncy, industrial technology.

HOUSTON – Jeremy Lawrence Harding, industrial technology.

JACKSONVILLE – Ramona Delores Allen, human resource development; and Brady Lee Shaw, industrial technology.

JEFFERSON – Garrett M. Morris, industrial technology.

KAUFMAN – Kimberly Danielle Tilley, human resource development.

KILGORE – Cynthia Kay Leal, human resource development.

LEAGUE CITY – David Patrick Kelley, human resource development.

LONGVIEW – Stephen Phillip Eubank and Richard Randolph Rhea, industrial technology; and Virginia Leigh Lamore, human resource development.

MARSHALL – Michael Casey Griffis, industrial technology.

PALESTINE – Craig Anthony Parkes, human resource development.

RIESEL – Karen Joanne Norman, human resource development.

RUSK – Robert Pierce Allen and Isaac S. Daniel, industrial technology; and Jesica Marie Moeser, human resource development.

TYLER – Amanda Leanne Boss, James Tanner Schofield,  Jennifer Louise Stuth, Amanda Christine Wassef and Kristin Victoria Harvey, human resource development; and Blake Hunter Bryson, Beth Ann Keller, Sandra Kay Keller, Jeremy Austin Pamplin, Jeremy C. Tatum and Christopher Daniel Herod, industrial technology.

VAN – Veronica Leigh Scarbrough, human resource development.

WICHITA FALLS – Kerry Lyn Tahmahkera, human resource development.

WHITE OAK – Wesley Wayne Gatlin, industrial technology; and Claire D’Anne Mizell, human resource development.

WHITEHOUSE – Christy Lee Cooper, human resource development.

MISSISSIPPI – Alexander Cole Ward, industrial technology.
 
 
The University of Texas at Tyler • 3900 University Blvd. • Tyler, Tx 75799
Ph: 903.566.7000 • Ph: 800-UTTYLER
Copyright © UT Tyler, 2001-present